Advertisement

Canberra Area Theatre Awards 2012

By 26 February 2012 0

Joy Burch has announced the winners of Coralie Wood’s Canberra Area Theatre Awards (which now apparently range as far afield as Orange and Shellharbour).

And the winners are:

    Best Set Designer for a Play

    Cate Clelland (design) and Russell Brown (realization)
    The Pig Iron People, Canberra Repertory Society,
    Canberra

    Best Set Designer for a Musical

    Ian Macdonald
    My Fair Lady, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga

    Best Costume Designer for a Play

    Jeanette Brown
    Out of Order, Canberra Repertory Society, Canberra

    Best Costume Designer for a Musical

    Lindsay Whitehead
    My Fair Lady, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga

    Best Costume Designer for a School or Youth Production DOUBLE AWARD AS 1 is MUSICAL and 1 is PLAY

    Lyn Townsend
    The Wizard of Oz, Parkes Musical & Dramatic Society,
    Parkes

    Sarea Coates, Pauline Simonetti and Cindy Hereth
    The Jungle Book, Child Players ACT, Canberra

    Best Lighting Designer

    Adrian Rytir
    Blood Brothers, Queanbeyan City Council, Queanbeyan

    Technical Achievement

    The production team
    Special effects, Le School, Canberra Grammar School,
    Canberra

    John Thomson Magic Moment of Theatre

    The principal’s coat
    Le School, Canberra Grammar School, Canberra

    Best Original Work

    Peter Best
    Script and music, Goldilocks & The Three Bears, Free-Rain
    Theatre Company, Canberra

    Best Original Work for a School or Youth Production

    Felix Schwartz
    Script, Le School, Canberra Grammar School, Canberra

    Best Ensemble in a Play

    The cast
    Grimm Tales, Hawker College, Canberra

    Best Ensemble in a Musical

    Rebecca Brown, Emma Forde and Alex Carroll As Alexandra Spofford, Jane Smart and Sukie Rougemont
    (‘the three witches’) in The Witches of Eastwick, Orange
    Theatre Company, Orange

    Best Orchestra for a School or Youth Musical

    Beauty and the Beast
    Kinross Wolaroi School, Orange

    Patricia Kelson Encouragement Award DOUBLE

    Denise Dion, Loretta Walsh, Jennie Hughes and Judy Davidson
    First-time directing, Four Women, Four Plays, Spectrum

    Theatre Group, Merimbula

    Miriam Rivzi
    First time choreography, Grease, Free-Rain Theatre
    Company, Canberra

    Best Youth Actor in a Featured Role in a Play

    Jake Brown
    As Mr Collins in Pride and Prejudice, Canberra Girls
    Grammar School, Canberra

    Best Youth Actor in a Featured Role in a Musical

    Nathan Fernandez
    As Lumiere in Beauty and the Beast Jr, Free-Rain Theatre
    Company, Canberra

    Best Youth Actress in a Featured Role in a Play

    Olivia Hewson
    As Danielle in Cockroach, Canberra Youth Theatre,
    Canberra

    Best Youth Actress in a Featured Role in a Musical

    Olivia Fisher
    As Babette in Beauty and the Beast, Kinross Wolaroi
    School, Orange

    Best Youth Actor in a Leading Role in a Play

    Tom Atkin
    As Stephen in Dealer’s Choice, Canberra Grammar School,
    Canberra

    Best Youth Actress in a Leading Role in a Play

    Rebecca Attanasio
    As Lizzie in Pride and Prejudice, Canberra Girls Grammar
    School, Canberra

    Best Youth Actor in a Leading Role in a Musical DOUBLE

    Jordan Read
    As Daddy Warbucks in Annie, St Clare’s College, Canberra

    Evan Kirby
    As Valjean in Les Miserables, Lyneham High School
    Canberra

    Best Youth Actress in a Leading Role in a Musical

    Maddie Furner
    As Nancy in Oliver!, Marist College, Canberra

    Best Variety Performance by an Individual or Ensemble DOUBLE

    Helen Barnett, Dallas Watts, Raymond Khong and Julie O’Connor
    In ‘Time to Say Goodbye’ in Opera at the Dish, Parkes
    Under the Stars, Parkes

    Table Tennis

    Jazz Garters, Canberra Repertory Society, Canberra

    Best Actor in a Featured Role in a Play

    Graham Robertson
    As Jack in The Pig Iron People, Canberra Repertory
    Society, Canberra

    Best Actor in a Featured Role in a Musical DOUBLE

    Blake Appelqvist
    As William Barfée in The 25th Annual Putnam County
    Spelling Bee, Phoenix Players, Canberra

    Will Huang
    As Rod in Avenue Q, Supa Productions, Canberra

    Best Actress in a Featured Role in a Play

    Judi Crane
    As Janette in The Pig Iron People, Canberra Repertory
    Society, Canberra

    Best Actress in a Featured Role in a Musical

    Amy Dunham
    Ado Annie in Oklahoma!, Free-Rain Theatre Company,
    Canberra

    Best Actor in a Leading Role in a Play

    Greg Pringle
    As Lt Col Nathan Jessep in A Few Good Men, Orange
    Theatre Company, Orange

    Best Actor in a Leading Role in a Musical

    Ben Kindon
    As Mickey Johnstone in Blood Brothers, Queanbeyan City
    Council, Queanbeyan

    Best Actress in a Leading Role in a Play

    Liz McBarron
    As Winsome in Bombshells, Albury Wodonga Theatre
    Company, Albury

    Best Actress in a Leading Role in a Musical

    Christine Forbes
    As Mrs Johnstone in Blood Brothers, Queanbeyan City
    Council, Queanbeyan

    Best Choreographer

    Felix Schwartz
    Le School, Canberra Grammar School, Canberra

    Best Musical Director for a School or Youth Musical

    Ruth Waters
    Jesus Christ Superstar, Wollongong High School of the Performing Arts, Wollongong

    Best Director of a School or Youth Play

    Alanna Maclean
    Grimm Tales, Hawker College, Canberra

    Best Director of a School or Youth Musical

    Adam Fisher
    Grease, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC),
    Bowral

    Best Musical Director

    Sharon Tree
    Blood Brothers, Queanbeyan City Council, Queanbeyan

    Best Director of a Play

    Bruce Buchanan
    A Few Good Men, Orange Theatre Company, Orange

    Best Director of a Musical or Variety Show

    Peter Young and Scott Halls
    The Witches of Eastwick, Orange Theatre Company,
    Orange

    Best Production of a School or Youth Musical

    The Wizard Of Oz
    Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

    Best Production of a School or Youth Play

    Le School
    Canberra Grammar School, Canberra

    Best Production of a Variety Show

    Opera at the Dish
    Parkes Under the Stars, Parkes

    Best Production of a Play

    The Pig Iron People
    Canberra Repertory Society, Canberra

    Best Production of a Musical

    Avenue Q
    Supa Productions, Canberra

    In the Spirit of the Community Award

    ACT Education and Training Directorate, Canberra
    For involving ACT public schools at all levels in theatre

    ActewAGL Gold CAT Award

    For outstanding achievement simultaneously in many categories

    Jordan Kelly

Please login to post your comments
Follow
Follow The RiotACT
Advertisement
GET PREMIUM MEMBERSHIP

Are you in favour of Light Rail for Canberra?

View Results

Loading ... Loading ...

IMAGES OF CANBERRA

Advertisement
Sponsors
RiotACT Proudly Supports
Advertisement
Copyright © 2014 Riot ACT Holdings Pty Ltd. All rights reserved.