Skip to content Skip to main navigation

News

Avani Terraces - Greenway
Life is looking up

New Canberra superhero mascot – UNITMAN

By RiotPost - 3 November 2009 12

    The ACCC has launched a new caped superhero mascot UNITMAN in order to help us figure out how to do our shopping at the supermarket. This caped calculator will let everyone know if its cheaper to buy the 55g chocolate for $1.40 or the 65g chocolate for $1.45 by letting us know how much it is for 100g of chocolate. I’m sure the idea is a good one, but couldn’t they have come up with something better than UNITMAN the caped calculator?

    Tags

    What’s Your opinion?


    Post a comment
    Please login to post your comments, or connect with
    12 Responses to
    New Canberra superhero mascot – UNITMAN
    Felix the Cat 10:37 pm 04 Nov 09

    I find toothpaste a hard one to calculate which size tube is the best value. They are all odd sizes – one I have is 175g and the other (same brand) is 100ml. Bigger is not always better (cheaper) I’ve found.

    Why is some small stuff ridiculously expensive in comparison to a larger version of the same product? Cans of Coke are one example. You can buy a 1.25lt plastic bottle of Coke for around the same price or maybe a little more than the cost of single 375ml can at most supermarkets.

    Have you noticed the latest thing in supermarkets which I reckon is a scam; laundry detergent. They all seem to be ‘concentrated’ products now meaning in theory you only need to use half as much as the now defunct ‘regular’ detergent and the price is the same or sometimes more for half the volume of powder or liquid. My clothes don’t seem to be getting any cleaner.

    Granny 10:12 pm 04 Nov 09

    I think it’s a useful service that also offers some protection to those who struggle with numeracy.

    anonymous gungahlian 7:21 pm 04 Nov 09

    Don’t pay out UNITMAN. He’s frekin’ awesome! More mascots should be a calculator with a cape.

    Rooster 4:13 pm 04 Nov 09

    “but couldn’t they have come up with something better than UNITMAN the caped calculator?”

    A better education system that includes basic maths?

    Grail 1:45 pm 04 Nov 09

    Or we could just teach people how to calculate $/unit themselves.

    Once you do it a few times it becomes easier. For those who aren’t numerate a calculator helps – you all have one these days disguised as a mobile phone.

    RatsNest 1:15 pm 04 Nov 09

    cleo said :

    Who could be bothered, you will still pay no matter what!

    Yes, we will still pay. But its nice to see at a glance if it is cheaper to buy the 1kg product or 5x200g of the same thing. Much easier than standing there for a minute to work it out.

    Might even force companies to go back to the old days of cheaper pricing if you buy in bulk.

    GnT 12:50 pm 04 Nov 09

    I have sufficient numeracy skills to roughly work out which product is better value, however it’s nice to not have to use them and have the job done for me. I love it – about time.

    Inappropriate 11:59 am 04 Nov 09

    I think it’s a bit of an insult that our government has to explain what unit pricing is, and that $3.05 per litre, is cheaper than $3.83 per litre.

    Personally though, I like unit pricing, as it saves me the time of calculating the price myself: I don’t like standing there in front of laundry detergent trying to find the best value (why must they all be in different sized boxes?!).

    frontrow 7:45 am 04 Nov 09

    Unit pricing is a mildly convenient service that some retailers have felt a need to provide in the past. I have no problem with this.

    The idea that we need compulsory unit pricing as a consumer protection mechanism is mindboggling. It strikes me as a vote of no confidence in the ability of our education system to provide basic numeracy skills.

    In terms of competition, it lumbers smaller supermarkets with completely unnecessary compliance costs, hampering their ability to compete with the larger chains.

    Somebody is asleep at the wheel on this one.

    poptop 7:30 am 04 Nov 09

    At least they were wise enough to avoid a preceeding “C” for Commonwealth or Canberra or Cost.

    The nickname would just write itself.

    dvaey 2:03 am 04 Nov 09

    FTA: Unit pricing is a labelling system that helps shoppers more easily compare the price of products of different sizes and brands by showing prices per standard unit of measurement such as by volume or by weight. For example, laundry detergent in a 2.5 litre bottle priced at $7.62 will have a unit price per litre of $3.05.

    Will they be using ‘standard unit of measurement’ (1kg/1L) or will they be using the units that appear to have become defacto standards (100g/100ml)? While its nice to know that detergent is $7.62/L that doesnt help if the other retailers (aldi comes to mind) show a unit price of 76c/100ml price based on 100ml instead. Meat and fruit/veg arent sold in a unit price per 1/10th of a kilogram, so why price other items that way?

    “The great thing about standard units, is theres so many to choose from”

    cleo 1:52 am 04 Nov 09

    Who could be bothered, you will still pay no matter what!

    Related Articles

    CBR Tweets

    Sign up to our newsletter

    Top
    Copyright © 2017 Riot ACT Holdings Pty Ltd. All rights reserved.
    www.the-riotact.com | www.b2bmagazine.com.au | www.thisiscanberra.com

    Search across the site