Skip to content Skip to main navigation

News

Skilled legal advice with
accessible & personal attention

Outstanding Year 10 students recognised

By Canfan - 2 December 2014 1

Year 10 Excellence Awards

Minister for Education and Training, Joy Burch today presented awards to 73 Year 10 students from ACT public high schools to recognise their excellence in education.

“It was a privilege to present awards to the students from 25 public high schools and colleges as part of the 2014 Year 10 Excellence Awards for Outstanding Achievement in the High School Years,” Ms Burch said.

“These students show the depth of talent in our public schools in areas such as academic excellence, perseverance, sportsmanship, artistic and musical ability, integrity and leadership.

“With any personal achievement, there are always people behind the scenes who contribute.

“The success of these exemplary young people is a reflection of the excellent teachers who work in our public schools and have been instrumental in their students’ achievements.” Paperchain Bookstore Manuka sponsored the awards for the sixth consecutive year, providing a $50 book voucher to each award winner.

“I’d like to thank Roger and Maxeme Tall from Paperchain Bookstore Manuka for their ongoing sponsorship of the event and for their dedication to public education in the ACT,” Ms Burch said.

(Joy Birch Media Release)

Recipients:

Alfred Deakin High School – Zoe Caton
Alfred Deakin High School – Jonah Lafferty
Alfred Deakin High School – Lillian Rowland
Amaroo School – Aimon Monro
Amaroo School – Mabior Deng
Amaroo School – Kieran Heid
Belconnen High School – Jhanvi Kotecha
Belconnen High School – Bethany Jones
Belconnen High School – Baeckea Driscoll
Black Mountain School – Jessica Harden
Black Mountain School – Morgan Simonis
Black Mountain School – Emily Turner
Calwell High School – Abby Murray
Calwell High School – Kelsey McKeahnie
Calwell High School – Steven Solofa
Campbell High School – Adam Onus
Campbell High School – Rachel Armstrong
Campbell High School – Ellen Duffy
Canberra High School – Ashley Cullen
Canberra High School – Tessa Minns
Canberra High School – Dana Pye
Caroline Chisholm School – Dylan Cannell
Caroline Chisholm School – Sarah Crimmins
Caroline Chisholm School – Robert Gilliland
Erindale College – Angus Phillips
Erindale College – Charlotte Fursman
Erindale College – Grace Combe
Gold Creek School – Bhavesh Sharma
Gold Creek School – Rebekah Robinson
Gold Creek School – Kathleen Veteri
Gungahlin College – Hui Lin
Gungahlin College – Anita Zovak
Gungahlin Colleg – Renee Aked
Harrison School – Hayley Tyler
Harrison School – Millie Moody
Harrison School – Fatema Haidary
Kingsford Smith School – Erika Bouckaert
Kingsford Smith School – Joshua Kenevi
Kingsford Smith School – Laura Williams
Lake Tuggeranong College – Dylan Applebee Simpson
Lanyon High School – Ruby Soin
Lanyon High School – Lachlan Dawson
Lanyon High School – Felicity West
Lyneham High School – Marco Alberto
Lyneham High School – Kashmira Mohamed Zagor
Lyneham High School – Angela Patajo
Melba Copland Secondary School – Kathleen Kershaw
Melba Copland Secondary School – Corrina Schubert
Melba Copland Secondary School – Rebecca Brown
Melrose High School – Barrie Titulaer
Melrose High School – Jessi-Lea Fruend
Melrose High School – Gabrielle Slockee
Mount Stromlo High School – Abbey McNaughton
Mount Stromlo High School – Ishana Pilger
Mount Stromlo High School – Sally Pritchard
Namadgi School – Christian Maala
Namadgi School – Brandon Davidson
Namadgi School – Stephanie Cook-Breakwell
Telopea Park School – Peter Alliott
Telopea Park School – Siobhan Honey
Telopea Park School – Patrick Haesler
University of Canberra High School Kaleen – Katherine Tammaro
University of Canberra High School Kaleen – Lily Longman
University of Canberra High School Kaleen – Amber Quigley
University of Canberra Senior Secondary College Lake Ginninderra – Daniel Arzani
University of Canberra Senior Secondary College Lake Ginninderra – Duro Dragicevic
University of Canberra Senior Secondary College Lake Ginninderra – Joe Caletti
Wanniassa School – Chelsea Sanchez
Wanniassa School – Anna Leuii
Wanniassa School – Brittany Bleathman
Woden School – Keagan Grainger
Woden School – Shane McEwan
Woden School – Dylan Price

What’s Your opinion?


Post a comment
Please login to post your comments, or connect with
One Response to
Outstanding Year 10 students recognised
Bosworth 12:00 pm 03 Dec 14

I find it suspiciously suspicious that there are exactly 3 kids from almost every school.

Related Articles

CBR Tweets

Sign up to our newsletter

Top
Copyright © 2017 Riot ACT Holdings Pty Ltd. All rights reserved.
www.the-riotact.com | www.b2bmagazine.com.au | www.thisiscanberra.com

Search across the site